• главная
  • проекты
  • квартиры
  • карта
  • кредит
  • галерея
  • новости
  • контакты

Главная » Новости » Вибір між шахом та матом

Вибір між шахом та матом

Вибори до Верховної Ради у 95 окрузі: рекордна кількість дрібних і серйозних зловживань, фальсифікації та хамство і зневага на дільницях

 

28 жовтня виборці Західного передмістя Києва стали свідками грубого нехтування їх правом на волевиявлення, правом мати власну думку та позицію, правом обирати.

 

Цього дня у виборчому окрузі №95 мала місце більшість відомих фальсифікацій та махінацій — від автобусів із «виборчими туристами», «каруселей» та «мертвих душ» до списків, складених «від руки» та затягувань перерахунку голосів з метою таки «намалювати» потрібні результати у протоколах.

 

Їх таки не вдалося уникнути, незважаючи на «моральну» готовність кандидатів. Адже на дільницях перебувала значна кількість добровільних спостерігачів, за найменших непорозумінь вмикали десятки відеокамер та диктофонів у телефонах, складали акти, інформація про більшість правопорушень оперативно потрапляла до Інтернету, а спостерігачі від різних кандидатів швидко знайшли спільну мову в боротьбі проти спільного ворога — зловживань та фальсифікацій.

 

Плюс чотири «душі» у квартирі

 

У 95 окрузі «мертві душі» з’являлись по-гоголівськи несподівано. Громадська активістка та журналістка Данута КОСТУРА з Ворзеля помітила в реєстрі прізвище сусідки, яка продала квартиру ще кілька років тому.

 

На ірпінській дільниці №321297 спостерігачі зафіксували в реєстрі прізвища людей, які давно померли. Родичі пред’являли свідоцтва про смерть близьких, але члени дільничної комісії не хотіли брати їх до уваги. Лише під тиском наглядачів та преси голова комісії зробила відповідні позначки у списках.

Знаходили у списках виборці не лише померлих рідних, а й тих, хто ніколи не існував. Так, 76-річний Володимир СКОМОРОХА з вулиці Садова, 65 в Ірпені виявив, що в його квартирі проживає семеро людей замість трьох. Крім сина та онучки, там виявилось ще четверо людей на прізвище Данилюк. Вихований чоловік спершу ввічливо попросив, аби йому пояснили, що відбувається. Але члени комісії на дільниці №321302 (розташованої на території податкового університету) почали зверхньо перепитувати, чи він впевнений у тому, що каже. Одна з членкинь навіть порадила прийти з технічним паспортом помешкання в дільницю!

 

Зрозумівши, що його намагаються зацькувати, Володимир Степанович почав кричати «Фальсифікація!» й вимагати бланк скарги. «Я ніколи шахрайством не займався, а мене дурять на власній квартирі! — справедливо обурювався старий. — Не вірю жодному з цієї комісії, дайте мені іноземного спостерігача!».

 

До спостерігачів із Польщі, які були на дільниці, чоловік звернувся... англійською мовою з чистою правильною вимовою. Лише після втручання іноземців члени комісії відступили. «На нашу вимогу нам надали списки, і ми сфотографували перелік усіх мешканців квартири №6, — розповіла спостерігач із Польщі Ксенія-Марія КАНЄВСЬКА. — Крім пана Скоморохи, його сина та онучки, в квартирі записані Данилюки Сергій, Тетяна, Катерина та Дарина. Ми підпишемо скаргу виборця й вимагатимемо розслідування цього випадку».

 

Потрясіння виявилося настільки сильним для немолодого чоловіка, що журналісту газети «ЗПК» довелося викликати «швидку». Лікарі діагностували серцевий напад та підвищення тиску до 220/120. Попри пропозиції відвезти його додому, Володимир Степанович лишився на дільниці — з’ясовувати правду та голосувати.

 

Хамство як характерна риса

 

На жаль, не завжди українці вміють чи хочуть давати відсіч і здатні відстояти власні права. Зокрема, коли йдеться про тиск «згори». Це стосується і дій на рівні високопосадовців, і на рівні простих членів комісій. Ставлення декого з них до звичайного громадянина, до його позиції чи вибору можна охарактеризувати одним словом — хамство.

 

Опустимо гучні скандали трьох місяців кампанії й звернемось до простих прикладів. Хіба замало обурень почули на свою адресу чиновники, коли заради проведення Євро-2012 вони по всій країні перенесли терміни навчання й складання іспитів у школах та вузах? Потурбувавшись про комфорт іноземців, високопосадовці поступились інтересами дітей. Те ж саме вчинили й на виборах — заради власного спокою та комфорту в останній момент перенесли терміни осінніх канікул. Замість традиційного «29 жовтня — 4 листопада» їх обірвали 25 жовтня, не давши написати дітям контрольні, скласти заліки, а батькам — організувати їх відпочинок. Плани було зруйновано.

 

Безпосередньо у день виборів мешканці ЗПК також зустрілись із хамським відношенням, яке ніщо не може виправдати.

 

Яскравий приклад — у Вишневому. «Мій сусіда має неабияк слабкий зір, ходить в окулярах з товстелезними лінзами. Цей інтелігентний та вихований чоловік, якому за 70 років, не розгледів, з якого боку списку треба ставити галочку за обраного кандидата. На своє горе, вирішив спитати про це жінок із виборчої комісії на дільниці № 320584, — розповідає мешканка Вишневого Олександра ЯЦИК. — Але ті почали кричати на нього, ледь не силоміць повернули до кабінки. Навіть якщо члени комісії побоялися звинувачень у підказках виборцям, поводилися вони обурливо, з криками — не достойно». За словами пані Олександри, старий був навіть не засмучений, а розтоптаний таким ставленням.

На ДВ №321304 в Ірпені бабусі, що ледь трималась на ногах, не дали стільця в кабінку. Бідолашна стара пояснювала, що пролежала рік після операції, що не здатна стоячи прочитати довжелезний бюлетень із прізвищами 48 кандидатів. Стільця не дали — сказали, що заборонено.

 

Цього ж дня у Ірпені померла 76-літня ірпінчанка — одразу після голосування на дільниці №321291 в школі №3.

 

«Скажені лиси» та інші виборчі «епідемії»

 

Головний висновок виборів-2012, яким діляться читачі «ЗПК», — цілковита зневага з боку влади до мешканців регіону. До всіх без виключення: підприємців і бібліотекарів, вчителів і медиків, домогосподарок та інвалідів. Голос виборця для них нічого не означає, тому можна опустити такий пункт у своїй діяльності, як робота на благо людей та регіону, а одразу перейти до наступного — підроблення результатів виборів. А оскільки це сходило з рук уже не вперше і навіть не втретє, цього разу брудні технології використовували відкрито, особливо не ховаючись.

 

Приміром, біля ірпінських дільниць у школах №№1, 2 ,12, 17 (ДВК №№321295, 321294, 321296, 321304 відповідно) купували голоси виборців — за 150 гривень. Охочим «продатися» видавали фотоапарат, аби виборець зміг зробити фото позначки, поставленої навпроти «потрібного» кандидата. «Срібники» видавали після отримання підтвердження. У Вишневому поблизу дільниці №320566 продати голоси пропонували молодики в спортивній формі, а проголосувати треба було за одного з... опозиціонерів. От тільки у цих випадках не повезло ні одній, ні другій стороні «оборудки»: пильні громадяни їм завадили.

 

Відомо, що в день виборів проводити агітацію заборонено законом. Скориставшись із цього, по всій Михайлівці-Рубежівці хтось повісив рекламні плакати із зображенням Дмитра ВОЙЦЕХА, кандидата у народні депутати і засновника газети «ЗПК». Ось така примітивна спроба підставити кандидата-самовисуванця.

 

Та й взагалі, Михайлівці-Рубежівці того дня особливо не щастило. Приміром, в день виборів у це село завітала... епідемія сказу. За розповідями очевидців, молоді хлопці в білих халатах залякували населення нашестям скажених лисиць, які кусають худобу та людей і радили людям не показуватися на вулиці, таким чином прагнучи зменшити явку виборців.

 

Інші «епідемії» спіткали самих членів виборчих комісій на дільницях в Ірпені, Коцюбинському та у тій же Михайлівці-Рубежівці. Відповідальні особи прийшли на вибори з перемотаними пальцями та руками аж до ліктів. Це ще одна відома технологія махінацій на виборах — у пов’язці легко сховати ручку, аби потім робити потрібні позначки в бюлетенях. Можливо, «пошесть» на руки членів комісій таки була, проте закінчилася вона одразу після появи відповідної інформації в Інтернеті, і всі пальці членів комісій було розбинтовано.

 

«Вояжі» стартували в податковому університеті

 

Не минулося без класичних вже фальсифікаційних схем — «виборчого туризму» та «каруселей». Адже відомо, що фальсифікувати результат можна, створивши додаткові голоси на дільницях за рахунок приїжджих з відкріпними талонами. Як правило, для того, аби ця схема спрацювала, достатньо мати «свою» людину в виборчій комісії або ж підмінити списки. «Туристична» махінація нерідко переростає в «каруселі» – це коли приїжджі мають відкріпні талони й курсують від однієї дільниці до іншої, голосуючи одночасно по 20-50 осіб.

 

Перший автобус із «виборчими туристами» помітили на вулиці Ломоносова в Ірпені ще о пів на восьму ранку в неділю. Пізніше такі автобуси бачили в Білогородці, Боярці. Інколи вони зображували маршрутку, але часто з нетутешнім номером. Приміром, у Боярці мікроавтобус із №739, який не їздить вулицями цього міста, підвозив 20-25 молодиківдо виборчої дільниці № 320575 вже о 8:15 ранку. В одному із «Богданів», що його зупинили в Ірпені, люди навіть не приховували, що приїхали голосувати – сказали про це знімальній групі газети «ЗПК» та місцевій ТРК «Регіон». Так само поводились, за свідченням очевидців у соцмережах, жінки з автобусів, які приїхали на дільниці Боярки, навіть ім’я кандидата від провладної партії називали…

 

В Ірпені на виборчий дільниці, яка була розташована у центральній бібліотеці по вулиці Шевченка (№ 321297), була спроба розпочати «виборчі каруселі». Одному чоловіку на руки були видані два комплекти бюлетенів для голосування. Виявили порушення спостерігачі від громадської організації «Відсіч».

 

А на двох дільницях в селі Софіївська Борщагівка (№320625 та 320627) до їх приїзду готувалися особливо — навіть списки виборців написали від руки, не прошивши та не затвердивши їх. Коли спостерігачі намагались з’ясувати, чому складають нові списки, члени ВК відповіли: «Нам так сказали»…

 

Крутити «каруселі» допомагала навіть ДАІ

 

Упродовж усього дня виборів команда Дмитра Войцеха відстежувала та протидіяла таким випадкам «виборчого туризму», передаючи фото й інформацію про пересування автобусів 95 округом. Таким чином, чотири автобуси були затримані в Боярці, два — у Білогородці, а також по одному автобусу в Ірпені (безпосередньо на території Податкової академії), Дмитрівці й маршрутка з двадцятьма курсантами-податківцями у Капітанівці. Тобто було упереджено незаконне вкидання сотень, а то й тисяч бюлетенів.

 

Спроби зупинити «туристів» наражались на спротив на адміністративному рівні. Так, в Ірпені на вулиці Тургенівській, на території спортивного стадіону Національного університету державної податкової служби знімальна група газети «ЗПК» помітила білий автобус. Зі спостережень за поведінкою його пасажирів ми зробили висновок, що це не родичі, і навіть — не однокурсники. Тому, коли автобус спробував залишити територію, автівка знімальної групи перегородила шлях. Після двох невдалих спроб виїхати на допомогу покликали... представників ДАІ. Не на камеру ті пояснили, що отримали наказ «згори» розчистити шлях автобусу. Автобусу — розчистили, а знімальній групі — перекрили, аби дати змогу автобусу подалі від’їхати. Того дня цей автобус зафіксували дорогою до Забуччя — відомо, що це об’їзний шлях через сусідні з Ірпінем села, який знову приведе до міста.

 

За даними штабу Дмитра Войцеха, у день виборів округом курсувало близько 20 автобусів, деякі з них супроводжували групи прикриття.

 

Найспокійніша дільниця — в божевільні

 

На цьому тлі дрібніші негаразди — як-от зникнення світла в Боярці на дільницях №№320567 та 320625, через що не змогла працювати спостережна апаратура, або неопломбовані з одного боку урни на дільниці № 321299 в Ірпені — мають вигляд майже невинний. Куди їм до скажених лисиць та нових «родичів»… Хоча вони — черговий привід заявити про порушення ходу чесних виборів.

 

Практично на кожній дільниці виникли проблеми з реєстрацією спостерігачів від опозиційних кандидатів та самовисуванців. У Петропавлівській Борщагівці навіть представникові ОБСЄ не дозволяли наглядати за процесом підрахунку голосів. Були й проблеми з допуском журналістів. Жорсткі суперечки були не гірші від тих, що у суді, часто ситуація вирішувалася лише після втручання юристів. Найспокійнішою дільницею стала психіатрична лікарня в Кічеєво. Майже 150 пацієнтів голосували без зайвого галасу й дорікань. Один із хлопців просив за голос молока, інший пацієнт розплакався. Але ніяких зловживань чи махінацій. Ніхто нікого не агітував, навіть «туристи» проминули це місце.

 

P.S.

 

На момент верстки номера газети у окружній виборчій комісії триває підрахунок голосів. Як заявив журналістам голова ОВК Андрій НОВОШИЦЬКИЙ, за законом він може приймати протоколи до 12 грудня. Хоча в комісії планують покінчити з цим до другого листопада.

 

Тим, хто не має змоги безпосередньо спостерігати за подіями, що відбуваються у виборчій комісії, можна позаздрити. Бо тут — як у фільмі-бойовику: під’їзди до неї заповнені автомобілями, надворі та всередині — повно так званих «молодиків спортивної статури», тут чергують люди в уніформі, навідувалась міліція. А поміж ними — затиснені мішками та коробками з бюлетенями, вкрай змучені члени виборчих комісій.

 

Тут перебувають міжнародні спостерігачі, постійно чергують знімальні групи провідних каналів, журналісти центральних каналів: для них тутешня ситуація — чи не найяскравіше відео до сюжету про масові фальсифікації під час підрахунку голосів. Адже всім відомо: штучно сповільнений підрахунок голосів, масові відлучення членів дільниць «уточнювати» свої протоколи, демонстрація «м’язів» кандидатів, які будь-якими способами борються за перше місце — тобто, усе, що ми впродовж четвертої доби спостерігаємо у окрузі №95, свідчить лише про одне: бажання сфальсифікувати результати виборів. На користь кого – покажуть так звані «результати» виборів.

 

Автор: Марія ІЛЬНИЦЬКА

<< Назад к списку новостей